biografija – Nikola Albaneže

foto: Mio Vesović (MO)

Rođen u Zagrebu 1960.

Srednju školu završio u Zagrebu (Kemijsko-tehnološki obrazovni centar) 1979.

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1991. godine diplomirao dvopredmetnu grupu studija povijesti umjetnosti i ruskog jezika i književnosti. Godine 1985. proveo semestar na Sveučilištu Lomonosov u Moskvi (za predavače ruskoga jezika). Dodiplomski studij muzeologije (1989/1990.), poslijediplomski studij Informacijskih znanosti pod naslovom „Organizacija znanja i teorija kulturne baštine” s usmjerenjem iz Muzeologije.

U razdoblju od 1985. do 1994. radio kao nastavnik u školama (Ugostiteljsko-turistička škola, Osnovna škola Horvati), prevoditelj za ruski i engleski jezik (stručni i literarni prijevodi, konsekutivno prevođenje), voditelj službe vodiča u muzeju Mimara, trgovački menadžer (Sales manager za austrijsku tvrtku BEFA), antikvar (u zagrebačkim antikvarnicama Agram i Jakov Bušić).

Od svibnja 1994. do ožujka 2000. u Gradskom muzeju Karlovac kustos odjela kulturne povijesti i voditelj galerije Vjekoslav Karas (u sklopu istoga muzeja). U tom razdoblju realizirao tridesetak likovnih i tematskih izložaba kao i ponovno otvaranje stalnog muzejskog postava (uz voditelje ostalih muzejskih odjela) 1996. godine.

U Kabinetu grafike Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od ožujka 2000. do listopada 2002. godine. Autor koncepcije i kustoske provedbe 3. hrvatskog trijenala crteža koji se održao u Klovićevim dvorima u ljeto 2002. godine.

Tijekom 2001. godine obradio dio Zbirke Kovačić – donaciju gradu Zagrebu hrvatskih umjetnica rođenih u 19. stoljeću.

U razdoblju od 2003. do 2015. izbornik-voditelj Zimske likovne kolonije u Karlovcu (ZILIK) u Domu Vladimir Nazor.

Od listopada 2003. zaposlen prvo u Art magazinu Kontura, a zatim u Aukcijskoj kući Kontura.

Od 2006. zaposlen u neprofitnoj ustanovi Academia Cravatica (AC) za koju osmišljava i provodi muzeološke projekte. Autor je projekta Muzej kravata u Salonima Croata koji je predstavljen na 1. forumu kompanijskih muzeja u Milanu 2008., a do sada je realiziran u maloprodajnim prostorima u Splitu, Rijeci, Dubrovniku, Zadru i Osijeku. Međunarodnu umjetničku izložbu Izazov kravate organizirao i promovirao od 2006. nadalje u prestižnim izložbenim prostorima u Beču (Palais Portia), Sofiji (Nacionalna galerija inozemne umjetnosti), Berlinu (Lichthof Ministarstva vanjskih poslova), Kopenhagenu (City Hall), Budimpešti (Galerija Budapest), Santiago da Chile (Cultural Institute of Providencia), Strasbourgu (Europski parlament). Autor didaktičke izložbe Priča o kravati koja se kontinuirano od 2016. prikazuje u brojnim zemljama širom svijeta, a napose tijekom hrvatskog predsjedanja EU. Izradio koncepciju Muzeja kravate.

(Napomena: od srpnja 2006. do srpnja 2018. paralelno je – na po četiri sata – zaposlen u AC i Konturi)

Od 2004. do 2008., u statusu vanjskog suradnika, predavao kolegij Muzejske izložbe na Katedri za Muzeologiju Odsjeka informacijskih znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2006. gostovao na Sveučilištu u Grazu s nizom predavanja i seminara; projekt je zaključen izložbom “Iz povijesti Soluna i Istanbula” u sveučilišnoj biblioteci u Grazu.

Tijekom 2013/14. predavao kolegij Muzeologija na poslijediplomskom studiju ALU u Zagrebu.

Pripremio brojne izložbe popraćene predgovorima u katalozima te članke, osvrte i recenzije objavljene u raznim časopisima: Vijenac, Svjetlo, Kontura (višegodišnji je urednik Art magazina Kontura, časopisa u kojem je stalni suradnik od 1994. godine), Muzeologija, Informatica Museologica, Radovi IPU, Kvartal.

Objavljuje tekstove s područja povijesti i teorije likovnih umjetnosti, također tržišta umjetnina te muzeološke problematike i interpretacije kulturnog naslijeđa, kao i znanstvene članke i stručne recenzije.

Autor je više retrospektivnih izložbi, među kojima se izdvajaju Retrospektiva Ljudevita Šestića (siječanj – veljača 2001.) i Retrospektiva Vjekoslava Karasa (prosinac 2001.), obje realizirane u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu te Retrospektiva Zlatka Price, održane u Klovićevim dvorima, u ljeto 2016.

Sudjelovao u pripremi i žiriranju izložbi od nacionalnog značenja (prvih pet Trijenala hrvatskog akvarela, 3. trijenale hrvatskog crteža,).

Bio je članom, ili još uvijek je, Galerije Vjekoslav Karas Muzeja grada Karlovca, Savjeta HDLU, Galerije Isidor Kršnjavi ŠPUD-a, Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda i Akvarelističke kolonije Sava iz Slavonskog Broda, Galerije Striegl u Sisku.

Sudjelovao u radu međunarodnih simpozija:

  • 2. svjetski simpozij gradskih muzeja, Barcelona, travanj 1995.
  • izlagao na konferenciji: Muzeji društvene povijesti, Istanbul, svibanj 1995.
  • Haus der Geschichte Bonn, listopad 1995.

Uredio hrvatsko izdanje knjige Eseja o muzejima i njihovoj teoriji, autora Tomislava Šole, u izdanju hrvatskog ICOM-a.

Sudjelovao u pripremama i radu konferencije Najbolji u baštini u Dubrovniku od 2003. do 2014. godine.

Državni stručni ispit za zvanje kustosa položio u prosincu 1995., stupanj višeg kustosa stekao 2001.

Sudionik radionice o međumuzejskoj suradnji i organizaciji izložaba, voditelj Sandy Nairne, direktor Tate Gallery – u sklopu Salzburg Seminara 2001.

Predsjednik Studijske sekcije ULUPUH-a u dva mandata: od 2006. – 2014;
Član Studijske sekcije ULUPUH-a, AICA-e (Međunarodno udruženje likovnih kritičara).

Godine 2017. povjereno mu je autorstvo i koncepcija za 52. zagrebački salon posvećen primijenjenim umjetnostima pod naslovom: (Ne)primjenjivost primijenjenih umjetnosti.

Godine 2021. autor je izložbe 5. međunarodnog trijenala autoportreta zasnovane na koncepciji pod nazivom “Ja – između zbilje i imaginacije”.

Autor likovnih monografija/poglavlja:

  • Poglavlje Karlovačka graditeljska i likovna baština u monografiji Karlovac, nakladnik: GMK, 1998.
  • Tihomir Lončar, nakladnik: Art magazin Kontura, 2003.
  • Ljudevit Šestić, nakladnik: galerija Mona Lisa, 2005.
  • Mihovil Krušlin, sunakladnici: Moderna galerija i Mona Lisa, 2010.
  • Petar Ujević: kipar i Don Quijote, nakladnik: Art magazin Kontura, 2013.
  • Velibor Mačukatin, vlastita naklada, Zagreb, 2019.
  • Željko Brguljan, nakladnik: HDLU Zagreb, 2014.
  • Josip Roca, sunakladnici: HDLU Zagreb i Muzej grada Šibenika, 2015.
  • Zlatko Prica (uz grupu autora), nakladnik: Zaklada Zlatko i Vesna Prica, 2017.
  • Vesna Šojat, nakladnik: Skener studio, sunakladnik: Moderna galerija, Zagreb, 2021.
  • Marijan Bušić (dovršeno, u tisku), sunakladnici: Alfa, AC
  • Kruno Bošnjak (u pripremi), nakladnik: Školska knjiga
  • Ivica Šiško (u pripremi), nakladnik: Kontura
  • Povijest hrvatskoga crteža (u pripremi), nakladnik: Ljevak